Cryptosteel si real, tak ho rozbalíme včil

bcp cryptosteel.jpg

Polsko nemá na svědomí jen aféry s koňským masem, posypovou solí a piškoty. Zanechává otisk i na Bitcoinové scéně díky nezničitelné offline peněžence Cptosteel. Měl jsem možnost poznat tvůrce pana Wojtka Stopińskiego minulý rok na Bitcoin Konferenci v Praze a jsem velice rád, že svůj unikátní projekt dotáhl do konce. Pamatuji jeho obavy, jelikož byli těsně před spuštěním crowdfundingové kampaně, ale po krátkém společném rozhovoru jsem poznal osobu, která do toho dává celé své srdce a v tu chvílí jsem věděl, že se mu to podaří. Od naší schůzky uplynulo necelých 9 měsíců a do Bitperie nám dorazila obálka s Cryptosteelem. Jen těžko mohu popsat mé pocity a nemůžu se dočkat až se do ní dostanu. Mojí nedočkavost jsem musel trochu odložit (nebylo to snadné) přípravou tohoto článku a jsem rád, že se Bitperia může s vámi o to podělit. Kromě vybalení a prvních dojmů, máme pro vás i rozhovor s tvůrcem Cryptosteelu. Nebudeme se pouštět do detailů, s tím už se popral náš partner Cointelegraph.cz, který jako první přinesl "honest review". Užijte si to...

Jak vznikla myšlenka Cryptosteel?

Myšlenka projektu se narodil v důsledku diskusí a úvah nad uchováním virtuálních měn v cold wallet. Jako tvůrce jsem hledal řešení, které zajistí bezpečnost, anonymitu a především nezničitelnost. Od prosince 2013 jsme vedli první rozhovory se zákazníky. Funkční prototyp jsme prezentovali v červenci 2014. Indiegogo kampaň byla zahájena v květnu 2015.

Jak dlouho trval proces od foundingu až po první vyrobený kus, který splňoval finální požadavky?

„Minuli jsme se o více než sedm měsíců. Nečekali jsme, že vyrobení předmětu z jednotného materiálu bude tak těžké. Stejná ocel (AISI304) se používá ve všech elementech. Rozhodli jsme se k tomuto kroku, jelikož dva různé druhy oceli můžou tvořit galvanický článek a vést ke korozi.

Z čeho je Cryptosteel vyroben?

Cryptosteel je vyroben z vysoce kvalitní nerezové oceli (AISI 304), což ho činí ohnivzdorným, odolným vůči korozi, času, elektromagnetickým vlnám, a je zcela off-line.

Technologie výroby?

„Při produkci jsme použili technologii řezání pomocí raznice a matrice.

Co vše Cryptosteel vydrží?

Je prakticky nezničitelný a snese toho opravdu hodně. Lze ho zničit úmyslně, nebo pomocí nářadí.

Co všechno v něm můžete uchovat?

„Až 96 znaků, takže to může být mnemonic seed, privátní klíč nebo haiku.

Na co si mají uživatelé dávat pozor?

Cryptosteel ukládá údaje, ale neuchrání je proti krádeži nebo opsání.
Uchovejte peněženku v bezpečném místě. V Polsku se říká "v zemní Bance".

Máte nějakou zajímavost, nebo veselou příhodu z procesu výroby?

„Hodně času jsme strávili nad výběrem písma - byl to docela oříšek, než jsme našli font, který naplňoval naše očekávání. Po nekonečném výběru se ukázalo, že firmy zabývající se rytím, nebyly schopny provést raznice - protože byly příliš malé. Nakonec jsme se rozhodli pro font, který je velice blízký klasickému antickému písmu.

Při prvním spuštění lisu (zařízení, které řeže plechové díly) - se excentrická hřídel nadměrně nahřála a musela několik hodin vychladnout. Všechny testy, které jsme dělali na uhlíkové oceli - šly skvěle - z nerezové oceli - absolutně ne! Nerezová ocel se rozšiřuje, lepí se k lisovacímu noži a zvyšuje tření - díky tomu se uvolňuje velké množství tepla. To nebylo v plánu! :)

Co pro tebe znamená bitcoin/blockchain?

„To je těžká otázka a nechci vyjít na blba. Nechci opakovat ty otřepané fráze. Je to velice rozsáhlé téma. Společenské, politické i ekonomické ... To nelze popsat třemi slovy .... Neutralita? Důvěryhodnost? Rovnocennost?

Jak bude podle tebe vypadat bitcoin/blockchain za 5 let?

Bude tady a bude s námi - za 10 let si nebudeme schopni bez něho představit život  - tak jako nyní bez počítače nebo mobilu. Stane se neviditelný pro průměrného uživatele. Cryptosteel byl vytvořen s myšlenkou, co bude za 60-80 let, kdy naše generace, která vytváří základy spolehlivosti sítě, se už dávno promění v prach. Chci aby Bitcoin existoval nadčasově.

Chceš ještě něco dodat na závěr?

„Fandím vám! Buďte upřímní ve své recenzi :)

autor: Daromír Bonev