Litecoin stříbro, bitcoin zlato. Ve dvou se to lépe táhne

 

„A pokud bude seqwit a lightning i u Bitcoinu, což bude, ta výhoda Litecoinu bude teda jaká?“

Přesně stejnou otázku jsem si kladl.

Na základě tohoto článku https://segwit.org/my-vision-for-segwit-and-lightning-netwo… a dalších zdrojů jsem došel k tomuto závěru. Upozornuji, že jde o principielní pohled na věc, se zjednodušením a nepřesnosti jsou možné. SegWit je zjednodušeně řečeno vylepšení programu/uzlu bitcoinu (či litecoinu) v jeho platebních a bezpečnostních vlastnostech (http://btctip.cz/segregated-witness-co-je-segwit-a-jak-fun…/)

1)
Pokud bude mít jednoho dne bitcoin funkční SegWit a Lightning Network (zkráceně LN, https://medium.com/@AudunGulbran…/lightning-faq-67bd2b957d70), tak ti, kteří si chtějí koupit kafe a nechtějí dlouho držet otevřený kanál v LN (nechtějí mít blokované peníze) a chtějí ho tedy ihned zavřít, musí uskutečnit on-chain transakci. Ta v bitcoinu zdá se bude drahá, jelikož bitcoin je zlato a blok se bude držet malý kvůli decentralizaci. Tudíž fee na kafe bez dlouhodobě blokovaných (mrtvých) větších peněz v otevřeném kanálu (s nakoupenými tuny kafí, aby se tím fee proporcionálně snížilo celému obnosu) bude hodně drahé. Podle konkrétní ekonomiky popsaných kroků budeme (nebo nebudeme) používat bitcoin na platbu za kafe, za auto, za dům.

2)
No a tady přichází na řadu litecoin (či jiná kryptoměna). Ale ne sama. S bitcoinem. A bude se snažit využít výhody své a výhody bitcoinu ve spolupráci, v synergii. Spojení a vytvoření synergie by měl v jednom velice důležitém bodě zabezpečit „atomic swap“ mezi LN bitcoinu a litecoinu. Rychlá, přímá, nenákladná, „nebyrokratická“ (burzami nezporstředkovaná) směna až atomických velikostí bitcoinu či litecoinu mezi sebou, mezi sítěmi (https://bitcoinmagazine.com/…/atomic-swaps-how-the-lightni…/)

A jak se využije výhod litecoinu? Především v tom, že na platbu za kafe nepotřebujeme tak výkonou (bezpečnou) síť – tzn. nepotřebujeme takový celkový hash rate jako bitcoin, nepotřebujeme narvat výkon do bloku 1x10min pro potvrzení transakce jako bitcoin (ale stačí menší výkon do bloku 1x2,5min), nepotřebujeme malé „decentralizované“ bloky 1MB jako bitcoin (můžou být klidně 2MB, „někam to dáme“) atd. Zkrátka na to „kafe“ nepotřebujeme mercedes (zlato, bitcoin). Stačí škodovka (stříbro, litecoin) jako ekonomické řešení sitě s nízkými náklady a fee.

Ted by někdo mohl říct, proč nepoužijeme tedy jen sít litecoin a potřebujeme bitcoin, když je to tak levný? Samozřejmě můžeme použít jen litecoin, ale litecoin může mít (a má) problém třeba ve volatilitě (vzhledem k bitcoinu) a není tak rozšířený jako bitcoin (horší síťový efekt). Proto většina bude mít tendenci držet primárně bitcoin a pro platbu za to kafe si odskočit přes „atomic swap“ do sítě litecoinu, kde nenecháme majland za poplatky a nebudeme čekat dlouho na potvrzení transakce. Atomic swap umožňuje jednodušší spolupráci obou sítí. Nebudeme muset absolvovat byrokratickou a dlouhou směnu mezi burzami abychom koupili litecoin na kafe (což stejně kvůli kafi ted neděláme). A to dává altcoinům, jako je litecoin, zcela jinou hodnotu. Jestli se cena litecoinu trochu rychleji pohne (volatilita), nám nebude u jedné platby za kafe vadit (primárně držíme vůči litecoinu více stabilní zlato-bitcoin).

Zkrátka Litecoin na kafe by mohl být najednou, díky lepší spolupráci sítí (LN+atomic swap) a „stříbrným“ parametrům, pro určité platby lepší. Profitovat bude i bitcoin. Platby, které by nikdo nedělal, protože bitcoin je drahý, budou nyní (při snadném převodu z bitcoinu do litecoinu) zřejmě možné. Počet reálných plateb za zboží a služby stoupá a tím zvyšují cenu obou měn.

Podle konkrétní ekonomiky popsaných kroků v bodě 2) budeme (nebo nebudeme) používat litecoin (či jinou kryptoměnu) na platby přímo, nebo odskokem z bitcoinu (do litecoinu) nebo vůbec. Určitě bude hodně záležet na ceně transakce za „atomic swap“. Dokud se taková věc nevyzkouší, nikdo neví, jestli bude fungovat technicky a ekonomicky. A to je záměrem Charlee Lee, tvůrce Litecoinu, jak jsem to v principu pochopil.

3)
Litecoin tady je dlouho, je relativně prověřený, má peněženky na Androidu, Blackbarry, iOS, Windows, Mac, Linux. V komunitě je to známá značka. Coinbase začal nedávno litecoin podporovat na burze. Určitě se přidají ostatní. Bude nejspíš první v nasazení SegWit a LN a může využít a zhodnotit výhodu prvního v řadě. Zatím žádná kryptoměna neumí transakce pro miliardy lidí.

4)
Další věcí, která altcoinům, jako je třeba Litecoin, Dash, Zcash, Monero apod. dává hodnotu, je konkurence směrem k Bitcoinu. Monopol jedné kryptoměny by nebyl rozhodně dobrý. Při současných problémech Bitcoinu, měny jako Litecoin, Dash, Zcash, Monero apod. smysl dávají, ikdyž nikdy nemusí Bitcoin nahradit. Vždy je dobré mít zálohu a hlídacího psa a to bez ohledu na to, jestli se bod č. 2 podaří.

Na základě 1 až 4 potenciál pro zvýšení ceny Litecoinu a dalších seriózních kryptoměn tam pro mě rozhodně je!

A jak to vidíte Vy? Stejně nebo jinak? :)

Autor článku: Jak funguje Bitcoin