Odšpuntovali jsme Vinorum, ročník 2007 a chceme vám nalít

Sedíme na virtuální skleničce s majitelem Peterem Baltazarem a ...

Představte nám trochu blíž svou vášeň Vinorum...

Vinorum.cz je e-shop specializovaný na maďarská vína. Naše vína můžete kromě e-shopu najít i v mnoha vinotékách, mimo Prahu, a restauracích jako je např. Michelinský Alcron.
První myšlenka o dovozu vín vznikla z nadšení tří kamarádů na začátku roku 2009. O pár měsíců později jsme spustili e-shop. Nadšení vydrželo, jen počet majitelů se za ta léta změnil.

Jak jste se dostal k bitcoinu?

Poprvé jsem o bitcoinu četl již v roce 2011 na jednom maďarském blogu. Od té doby jsem bitcoin sledoval a zvědavě čekal, jak se bude vyvíjet. Když jsme aktualizovali náš web, tak mi přišlo jako samozřejmost tuto možnost platby nabídnout.

Moc nás zajímá, proč jste se rozhodl používat bitcoin ve svém podnikání?

Když jsme začali dovážet, maďarská vína byla v Česku neznámá podobně jako bitcoin. Už jen proto mi přišlo zajímavé podpořit systém, který čekala velká neznámá a dle mě i velká budoucnost. Dalším důvodem byly i nové zkušenosti a samozřejmě možnost sledovat vývoj této měny.

Od kdy přijímáte bitcoin a přibližně kolik transakcí zatím proběhlo?

Platby s btc přijímáme o roku 2013, kdy jsem našel modul pro náš e-shop od Bitpay. Bohužel v porovnání s jinými metodami placení počet transakcí stagnuje a kupující jsou většinou ti samí vracející se zákazníci. Na druhou stranu jejich objednávky jsou v průměru větší než ostatní.

Co si od bitcoinu slibujete?

„Na základě vlastní zkušenosti, si myslím, že bitcoin i do budoucna zůstane jakýmsi “drahokamem” mezi virtuálními měnami. I z tohoto důvodu je pro lidi mnohem zajímavější do btc. investovat než jej reálně používat. Navzdory tomu budoucnost bude patřit virtuálním měnám. Pravděpodobně ale takovým, které budou kontrolovány a podporovány ze strany státu.

Jaké jsou jeho výhody/nevýhody?

Jednoznačnou výhodou jsou nízké transakční náklady. Mezi nevýhody řadím šílenství, které se v minulých letech strhlo právě okolo btc a s ním spojené nevypočitatelné změny v jeho hodnotě. Osobně pak jako nevýhodu spatřuji i to, že práce s bitcoinem vyžaduje od člověka jistou dávku gramotnosti.

Jak snadné nebo obtížné je podle vás začít používat bitcoin ve svém podnikání?

V současné době je přijímání plateb v btc poměrně jednoduché. Druhou otázkou je, jaké má majitel s bitcoiny další plány.

Co milujete a co nenávidíte v bitcoinu?

Game changer / Čínské mining farmy.
 Jak reagují vaši dodavatelé, zákazníci, přátelé, známí, když slyší o virtuálních měnách?   „ Většinou jsou překvapení, hlavně kvůli tomu, že je to tak jednoduché a že ho může přijímat i můj malý obchod. Pokud se o to zajímají, velmi rád jim pomůžu a předám své zkušenosti. “   Můžete některému ze svých dodavatelů platit ve virtuální měně?   „ Momentálně ne, většina z mých dodavatelů neakceptuje (ani) platby přes PayPal v blízké budoucnosti mnoho šancí na změnu nevidím. “   Nějaká zajímavá nebo zábavná situace, ve které vám bitcoin pomohl?   „ Mým prvním zákazníkem platícím btc byl můj kamarád, který ovšem nevěděl, že obchod vlastním já. Byl docela překvapený, když jsem mu vína předával.  ;o) “

Jak reagují vaši dodavatelé, zákazníci, přátelé, známí, když slyší o virtuálních měnách?

Většinou jsou překvapení, hlavně kvůli tomu, že je to tak jednoduché a že ho může přijímat i můj malý obchod. Pokud se o to zajímají, velmi rád jim pomůžu a předám své zkušenosti.

Můžete některému ze svých dodavatelů platit ve virtuální měně?

Momentálně ne, většina z mých dodavatelů neakceptuje (ani) platby přes PayPal v blízké budoucnosti mnoho šancí na změnu nevidím.

Nějaká zajímavá nebo zábavná situace, ve které vám bitcoin pomohl?

Mým prvním zákazníkem platícím btc byl můj kamarád, který ovšem nevěděl, že obchod vlastním já. Byl docela překvapený, když jsem mu vína předával.  ;o)

Kdybyste chtěli navštívit Vinorum, najdete je mezi ostatními firmami v našem bitcoinkatalogu.

Ještě nejste v našem katalogu? Zapište se zdarma.

autor: Daromír Bonev

Daromír Bonev